Mapa Iwonicz-Zdrój

(gmina Iwonicz-Zdrój / powiat Krosno / woj. podkarpackie)
Ukryj margines

Zdjęcia na mapie

 • przy Alei Naftowej - względnie ul. Kopalnianej : na skarpie, na zboczu rośnie miłorząb japoński - jedyny taki okaz na terenie kurortu, posadzony w 2-giej poł. XIXw. tu prezentuje "odjęty" jeden z czterech konarów, odłupiony - może zagrażał bezpieczeństwu przechodzących - a tamtędy później Aleją Wincentego Pola do pomnika historii i przyrody "Bełkotka", dalej na zdjęciu : sanatorium "Piast".
 • BAZAR - z lat 1876-1880, zbudowany na rzucie poziomym w kształcie zbliżonym do litery H z czworoboczną wieżą zegarową przy narożniku południowo- -zachodnim. Góruje swoją wieżą nad innymi budynkami.
 • obiekt uzdrowiskowy "Biały Orzeł" - wzniesiony w 1912r., z akcentami stylu weneckiego. W czerwcu 1914r. przebywał w tym kurorcie Józef Piłsudski /patrz : Lesko - tam w sektorze zdrojowym/.
 • obiekt uzdrowiskowy "Biały Orzeł" - wybudowany w 1912r., z akcentami stylu weneckiego. W kurorcie m.in. bywali : Zygmunt Kaczkowski /patrz : Bereżnica Wyżna, Wzdów/, Józef Bliziński /patrz : Bóbrka k/Soliny/, Seweryn Goszczyński /patrz : Cisna, Glinne, Lesko/, Adam Didur /patrz : Wola Sękowa, Sanok/, Jan Kiepura /patrz : Krynica-Zdrój/ i jego brat Władysław.
 • Murowany kiosk ustawiony w l. 20-tych XXw. w miejscu dawnego drewnianego z podcieniem na kolumnach oraz przed: "Źródłem Józefa" na Placu Karola i Józefa Załuskich. U podnóża zbocza - na skraju fragmentu parku zdrojowego : kaplica z figurą Matki Boskiej.
 • przed: "Źródłem Józefa" na Placu Karola i Józefa Załuskich. Murowany kiosk ustawiony w l. 20-tych XXw. w miejscu dawnego drewnianego z podcieniem na kolumnach. Za : kaplica zdrojowa z figurą Matki Boskiej, z tablicą na postumencie, przykryta blaszanym daszkiem, otoczona metalowym kutym płotkiem. Po prawej : ściana boczna Pijalni Zdrojowej - więcej w temacie : w opisach innych zdjęć.i
 • tam wyżej : Góra Winiarska - 528m npm, potok z jej zbocza spływa a na nim klauza / jaz a na jego bryle obelisk ustawiono i na nim tablica : w podzięce / ku pamięci hr. Załuskiego - fundatora zakładu zdrojowego. W temacie : więcej w opisach innych zdjęć - no bo hr Karol miał brata i żonę Amelię i do nich wieś Iwonicz i dwór tam i lasy i odkrywki ropy naftowej - należały, Żydzi i spółka...
 • kościół parafialny pw. Św. Iwona i MB Uzdrowienia Chorych. Świątynia stanowi wyjątkowy przykład drewnianego kościoła zdrojowego o cechach neogotyckich. Wzniesiony z fundacji rodziny Załuskich - hr Karola i Amelię - to wtedy kurort / zakład zdrojowy zyskał dużą renomę w świecie - przytłumianą przez zaborcę no bo stanowił poważną konkurencję dla tych z Węgier, Moraw, Czech, Austrii.
 • na zdjęciu: przed nowym kościołem parafialnym. W jego cieniu wznosi się stary drewniany kościół pw. św. Iwona i Matki Bożej Uzdrowienia Chorych - z 1838r. Do nowego kościoła 24 X 2010r. wprowadzono relikwie św. ks. Zygmunta Gorazdowskiego, urodzonego w XIXw. w pobliskim Sanoku, księdza ubogich /dziadów/ ze Lwowa, założyciela Zgromadzenia Sióstr Św. Józefa /Józefitek/.
 • na Placu Dietla - przed tzw. Starym Pałacem z 1837r., wyróżniającym się klasycystycznym portykiem. Za budynkiem - od Placu dra Oczki - można przejść do pomnika przyrody i historii "Źródełko Bełkotka", które stało się natchnieniem wielu poetów m.in. Wincentego Pola. Przed dojściem do "Ziemowita" i "Piasta" przy chodniku - na skraju skarpy rośnie stary, 'dostojny" miłorząb japoński - jedyny w okolicy. Kiedyś "Ziemowit" miał nazwę "Rzepicha" - stare dzieje...
 • po południowej stronie Placu Dietla: obiekt nazywany Bazar - potężny drewniany dom z lat 1876-1880, jeden z licznych przykładów architektury uzdrowiskowej, zadziwiający rozmachem i artyzmem wykonania. Czworoboczna wieża zegarowa, stanowi motyw wielu pocztówek, folderów i rysunków. W bliskim sąsiedztwie jest ogromny obiekt Sanatorium "Jedność Robotnicza" - kiedyś tak się nazywał, dzisiaj : ?...
 • przed budynkiem pijalni z 1837r. - gruntownie przekształcanym w XIX i XX wieku - kryty deptak. Występują tu wody mineralne typu chlorkowo-wodorowęglanowo-sodowo-jodkowo-bromkowego z zawartością dwutlenku węgla. W swoich dziełach wysławiał je ponadto dr Jan Sechkini w dziele "Cenzura" o wodzie iwonickiej, napisanym w 1630r. Słynne też są współcześnie sole iwonickie - do kąpieli, inhalacji itp.
 • przed: "Źródłem Józefa" na Placu Karola i Józefa Załuskich. Murowany kiosk ustawiony w l. 20-tych XXw. w miejscu dawnego drewnianego z podcieniem na kolumnach. Właścicielami iwonickich dóbr, którzy w 1839r. utworzyli nowoczesne i i duże uzdrowisko byli Karol i Amelia Załuscy. Zbocze powyżej placu zajmuje Park Zdrojowy, przez który można dojść do szpitala uzdrowiskowego.
 • Bazar
 • Nieczynne baseny. Dlaczego?
 • Tablica poświęcona Karolowi Hr.Załuskiemu fundatorowi Zakładu Zdrojowego w Iwoniczu.
 • Szpital Uzdrowiskowy EXCELSIOR.
 • Źródło Bełkotka z wydobywającym się metanem.
 • w górnej części Placu Dietla: przed budynkiem Starych Łazienek Mineralnych - z 1869r. Pierwsza wzmianka o leczniczych właściwościach iwonickich źródeł pochodzi z dzieła Wojciecha Oczki z 1578r. - nadwornego medyka Stefana Batorego. Oprócz cennych wód w okolicy uzdrowiska znajdują się duże pokłady borowiny. Lesistość terenu podnosi jego walory bioklimatyczne i higieniczne.

Miejscowości w najbliższej okolicy

  Zobacz też noclegi w innych miejscowościach

  Aktualna pogoda w tym rejonie

  temp.:
  14 °C

  zobacz: Pogoda Iwonicz-Zdrój

  Ostatnio komentowane miejsca

  • Barwinek, foto: Barwinek - byłe przejście graniczne ze Słowacją....2015-04-27 13:14:22

   Dlaczego zdjęcie jest podpisane "była granica ze Słowacją". Z tego co wiem to nadal tamtędy przeb...

  • Posada Jaćmierska, foto: przed / obok : stawu w parku dworskim "Chmurówki", niewielkie lustro wodne zajmują grzybienie a wzrost żyzności wody przyczynia się do rozwoju bardziej ekspansywnych roślin, mchy torfowce tworzą charakterystyczny kożuch na wodzie, tam też wśród mchu znajdujemy rosiczki okrągłolistne - owadożerne !, żurawinę, wełnianki - po lewej : wyspa na stawie - jej walory : w opisach zdjęć.2015-04-26 18:58:33

   Panie z-sabat co to za forma pisowni języka polskiego "przed / obok : stawu " ? Co na to Pańs...

  • Góra, foto: Epitafium na ścianie kościoła św.Katarzyny2015-04-26 06:34:06

   nie wiele się zmieniło od tamtego czasu

  • Pielnia, foto2015-04-25 17:16:37

   czy to bobry tu gdzie mieszkam większość jest przeciw z tego co wiem

  • Iłowiec, foto: Tajemnicze ruiny w lesie. Iłowiec - październik 20102015-04-23 18:09:51

   ciekawe , chętnie bym się tam wybrał

  Zgłoś błąd w działaniu strony
  lub podziel się z nami uwagami
  na temat jej funkcjonalności

  Dalej