Mapa Liskowate

(gmina Ustrzyki Dolne / powiat Ustrzyki Dolne / woj. podkarpackie)

Ostatnio szukane

Ukryj margines

Zdjęcia na mapie

 • cerkiew a w ogrodzeniu przetrwała murowana dzwonnica będąca zarazem jedyną bramką wejściową na teren cerkwi.
 • po prawej dzwonnica - murowana, przepruta bramką, pośrodku cerkiew zaś po lewej cmentarz - tam nagrobek Gusticha Liskowickiego - zm. w 1848r., w kształcie żelaznego krzyża na kamiennym cokole.
 • cerkiew doczekała się remontu - a roboty tu co niemiara, a to przy drodze na trasie : Ustrzyki Dolne - Przemyśl względnie : Ukraina - przejście graniczne drogowe w Krościenku - do Sanoka a po trasie najdłuższe w Polsce serpentyny pomiędzy m. Tyrawa Wołoska - Wujskie, zapraszam do galerii i opisów.
 • na wzgórzu zespół cerkiewny tj. cerkiew, dzwonnica i cmentarz. Przypomnę, iż jesteśmy w m. Liskowate - to w tej wsi w "Przygodach dobrego wojaka Szwejka" służby kwatermistrzowskie zakupiły u miejscowego chłopa krowę - dla potrzeb wyżywienia kompanii w której Szwejk dzielnie służył - i wojacy się nie posilili, bo krowa stara była, mięso długo się gotowało a do spożycia służyć nie mogło.
 • piękna drewniana cerkiew o kilkakrotnie łamanych dachach, wzniesiona w 1832r.
 • cerkiew - na nadprożu widnieje napis w języku starocerkiewnosłowiańskim oznaczającym datę 1832 - prawdopodobnie jest to rok budowy i konsekracji świątyni, jest to jedna z trzech ocalałych w Polsce cerkwi w stylu bojkowskim, przypomnę iż pozostałe są w m. Chmiel - tam płonęła jako Raszków przy kręceniu scen do filmu pt. "Pan Wołodyjowski" oraz w m. Równia - jest w galerii.
 • cerkiew grecko-katolicka pw. Narodzenia Bogurodzicy, wzniesiona w 1832r., od 1974r. do lat 90-tych służyła wiernym wyznania rzymsko-katolickiego jako kościół a po wybudowaniu we wsi nowego kościoła została ponownie opuszczona, trochę "jakby zapomniana" - no ale służby konserwatorskie pamiętały, czuwały i trwają prace.
 • na wzgórzu - niegdyś w cieniu drzew - cerkiew greko-katolicka, perełka architektoniczna na Szlaku Architektury Drewnianej, doczekała się remontu.
 • przy cerkwi murowana, dwukondygnacyjna dzwonnica parawanowa -bez dzwonów, zwieńczona krzyżami osadzonymi na kopułach, przepruta bramką prowadzącą do cerkwi otoczonej prawdziwym płotem z żerdzi i sztachet.
 • cerkiew jest w bardzo kiepskim stanie i wymaga natychmiastowych prac remontowych - i takowe są prowadzone - a to naprawdę piękny przykład archaicznej architektury ruskiej.

Zobacz też noclegi w innych miejscowościach

Aktualna pogoda w tym rejonie

temp.:
3 °C

zobacz: Pogoda Ustrzyki Dolne

Ostatnio komentowane miejsca

 • 5.00Żarki, foto: Źródło Macierzystej Miłości - zaczęło się od księcia Władysława Opolczyka, który podczas letniej podróży do Częstochowy, zmęczony upałem postanowił odpocząć w Leśniowie, w strumieniach nie było ani kropli wody. Zwrócił się w modlitwie o pomoc do Najświętszej Maryi Panny i nagle, na oczach zebranych, z ziemi wytrysnęło żródełko. W podzięce książę rozkazał postawić drewnianą kaplicę, w której umieszczono dar - lipową figurkę Matki Bożej z Dzieciątkiem.2017-03-26 15:44:19

  pewnie tak będzie

 • 5.00Żarki, foto: Źródło Macierzystej Miłości - zaczęło się od księcia Władysława Opolczyka, który podczas letniej podróży do Częstochowy, zmęczony upałem postanowił odpocząć w Leśniowie, w strumieniach nie było ani kropli wody. Zwrócił się w modlitwie o pomoc do Najświętszej Maryi Panny i nagle, na oczach zebranych, z ziemi wytrysnęło żródełko. W podzięce książę rozkazał postawić drewnianą kaplicę, w której umieszczono dar - lipową figurkę Matki Bożej z Dzieciątkiem.2017-03-25 16:10:41

  myślę że starczy tej wody do końca świata

 • 3.50Rzeszów, foto: przed pomnikiem gen. Władysława Sikorskiego - Naczelnego Wodza Sił Zbrojnych, żył w latach 1881 - 1943, zginął w katastrofie lotniczej nad Gibraltarem. Pomnik stoi w Parku Jedności Polonii z Macierzą.2017-03-25 16:04:49

  jedna z wielu zagadek nie wyjaśnionych do końca

 • 0.75Chęciny, foto: Zamek Królewski - widok z tarasu wieży - platformy widokowej.2017-03-24 18:34:00

  Czerwone jagody wpadają do wody ,powiadają lidzie ,że nie mam urody :-)

 • 0.75<