Mapa Sanok

(gmina Sanok / powiat Sanok / woj. podkarpackie)

Ostatnio szukane

Ukryj margines

Zdjęcia na mapie

 • Galicyjski Rynek - tam też studnia a od lewej : dom żydowski - tam na futrynie po prawej stronie jest mezuza ! - polecam, dalej : dom woźnicy, dom szewca i remiza straży ogniowej a przed : figura św. Floriana. Na remizie strażackiej jest wieża, służy mi.in. do suszenia strażackich węży. Wieżę zdobi miedziany daszek.
 • ze zbiorów prywatnych: ...a tak było w 1967r., pewnie też ładnie ale...inaczej !
 • kapłan z Sanoka pochodził, tu też jest pochowany - warto znać tą Postać - by pamiętać... Uczestnik kampanii wrześniowej, Kapelan Rodzin Katyńskich i ZHP, Honorowy Obywatel Miasta Sanoka.
 • przed pomnikiem "Synom Ziemi Sanockiej" - na Placu św. Jana - uroczysty apel i ceremonia złożenia wiązanek na okoliczność obchodów Święta Wojska Polskiego - 2015r. Warto też wiedzieć, że tam gdzie n/z wiata i oficerowie - tam do kwietnia 1941r. stał pomnik Naczelnika Tadeusza Kościuszki - zburzony przez okupanta.
 • "przeszłość to dziś, tylko cokolwiek dalej" - Norwid a tu chcąc wspierać się na dziejowych doświadczeniach znak przebłagania postawiono - krzyż, bo to miejsce jest święte - na zewnątrz zachodnich miejskich wałów obronnych stała świątynia, była to cerkiew wyznawców obrządku grecko-katolickiego pw. Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny, wokół był cmentarz, na którym grzebano ciała zmarłych.
 • kapliczka przy ul. Berka Joselewicza z figurą Matki Boskiej - odnowiona, zadbana, ukwiecona.
 • ze zbiorów prywatnych: ...a tak było w 1967r. Wtedy tam Ogródek Jordanowski. Dr Henryk Jordan - lekarz i społecznik skutecznie łączył sport i wychowanie.
 • sprzed pomnika "Synom Ziemi Sanockiej" - z Placu św. Jana - po uroczystym apelu i ceremonii złożenia wiązanek na okoliczność obchodów Święta Wojska Polskiego - przemarsz defiladowy na dziedziniec Zamku Królewskiego - 2015r.
 • przed pomnikiem "Synom Ziemi Sanockiej" - na Placu św. Jana - uroczysty apel i ceremonia złożenia wiązanek na okoliczność obchodów Święta Wojska Polskiego - 2015r.
 • przed pomnikiem "Synom Ziemi Sanockiej" - na Placu św. Jana - uroczysty apel i ceremonia złożenia wiązanek na okoliczność obchodów Święta Wojska Polskiego - 2015r.
 • przed/obok pomnika - ławeczki z wojakiem Szwejkiem - odsłoniętym 6 czerwca 2003r. m.in. przez wnuka Jarosława Haszka, Richarda Haszka. Dalej po lewej : pergola a tam kawiarnia i ciastkarnia - a my polecamy brioszki - małe bułeczki drożdżowe.
 • przy: pomnik - czołg średni T-34/85 , pamiątka po J.W. 1404. Przy temacie : zapraszam do mojego albumu m. Kłodzko - tam też czołg średni T-34/85.
 • wznoszona jest synagoga - bożnica żydowska, rekonstrukcja tej z Połańca, zza Wisły.
 • ze zbiorów prywatnych : okładka legitymacji - ongiś takie "skromne" były ale z honorami traktowane...
 • ze zbiorów prywatnych : patron Sanoka św. Michał Archanioł - tradycyjnie już - Szatana pokonał i niech czyn ten rozsławiony będzie ! ...
 • wyniesiony w 2005r. na ołtarze, znany ze swojej działalności charytatywnej, urodzony w Sanoku i tu przez pierwsze lata życia z rodziną mieszkał - więcej : w opisach przy innych zdjęciach.
 • ze zbiorów prywatnych: pocztówka - fragment skansenu. Piątek, 16 września 2011r. - Rynek Galicyjski w sanockim skansenie otwiera swoje podwoje. Jesienią 1982r. dużo scen do filmu pt. "Oko proroka" było w skansenie, sporo też w Sandomierzu.W lecie 2010r. tu kręcono sceny do filmów : Janusz Zaorski - Syberiada polska" oraz Maciej Migas - do serialu "1920. Białoczerwona".
 • Święty obrazek - z Wizerunkiem św. Michała Archanioła, Patrona Miasta.
 • na zdjęciu: przed/obok "Ramerówki" - XIXw. kamienicy z pięknymi, arkadowymi podcieniami. Dalej po wejściu w dzisiejszą ulicę Grzegorza z Sanoka po prawej były pierwsze w mieście ręczne dystrybutory stacji paliw - tam dziś ławki na betonowych postumentach.
 • przed pomnikiem: Grzegorza z Sanoka /XVw./, największy polski humanista. Poeta polsko-łaciński, mecenas literatury, historyk. Promował renesansowy ideał człowieka, - zmarł 29.01.1477r. w mieście Rohatyn k/Lwowa. Z budynku biblioteki wyróżnia się widoczny na rogu obiektu : gargulec - element ozdobny końcowy / spust rynienny / żygacz.
 • przy bramie cmentarnej - na niej "Gwiazdy Dawida", dalej: kirkut żydowski a na nim macewy - płyty nagrobne. Szalom - hebr pokój, słowo używane przez Żydów jako przywitanie. Występuje także w złożeniu: Szalom Alejhem, co oznacza: pokój wam, na co odpowiada się: Alejhem weał bnejhem - co znaczy: pokój wam i waszym synom. Na futrynie drzwi : mezuza, są w sanockim skansenie.
 • na tarasie widokowym wieży zamkowej - poniżej wstęga Sanu.
 • figura Najświętszej Maryi Panny Niepokalanego Poczęcia - przy ul. Sikorskiego, była tam Ochronka pw. św. Kingi. Figurę ufundowała pani Cecylia Grenczer - wieloletnia dyrektorka szkoły im. św. Kingi. W pieśni : "Witaj, majowa jutrzenko, świeć naszej polskiej krainie, uczcimy Ciebie piosenką, która w całej Polsce słynie. : Witaj Maj, Trzeci Maj, Dla Polaków błogi raj!" - sł. R.Suchodolski, A.Kompf.
 • pomnik - tablica na kamiennym kurhanie / usypisku - w 1960r. ustawiony, na 1000-lecie Państwa Polskiego a zarazem 800-lecie miasta Sanoka. Przy temacie : warto poznać postać p. Zofii Skołozdro - nauczycielki, a płyta ta w czasach okupacji służyła jako warsztat / blat do wyrobu / produkcji cukierków a odbywało się to w budynku drukarni /wyburzony/ przy dzisiaj ul. Kochanowskiego.
 • Sanok "doczekał się swojego świętego" ! - tak,stąd pochodził, z Wójtostwa i tam przy kościele pomnik ma, na nim przedstawiony z kobietą i dzieckiem, bo "księdzem dziadów" był - otaczał opieką i ją sprawował dla biednych,przytułki dla odtrąconych, bezdomnych, samotnych - ochronki, jadłodajnie, pomoc medyczna - były często Jego dziełem - tak oczekiwanym przez biedotę.Pisał - ps."Prawdzic".
 • ze zbiorów prywatnych: ... a tak było w latach 60 tych XX wieku - z publikacji historycznych / przewodnickich. Teren ten, gdzie Potok Płowiecki do Sanu wpłynie niegdyś nazywał się : Sujec.
 • ze zbiorów prywatnych: pocztówka okolicznościowa - dot. stacji Męki Pańskiej przy Schronisku br. Alberta na Olchowcach. Św.Brat Albert Chmielowski ur.się 20.08.1845r. w Igołomi k/Krakowa, gdy miał 6 lat matka podczas pielgrzymki do Mogiły ofiarowała go Bogu,brał udział w Powstaniu Styczniowym-pod Mełchowem był ranny-amputowano mu nogę-miał 18 lat,w Ołomuńcu więźniem był.
 • ze zbiorów prywatnych: pocztówka - lata 90-te XX wieku. Wybitny przedstawiciel humanizmu, arcybiskup lwowski, był wychowawcą synów wojewody krakowskiego Jana Tarnowskiego oraz synów króla Kazimierza Jagiellończyka, był m.in. kapelanem Władysława Warneńczyka, uczestniczył w zakończonej klęską wyprawie pod Warnę w 1444r.
 • "Koci Zamek" - przy ulicy Głowackiego, pierwszej w Sanoku wyposażonej w latanie miejskie, "serwisowane" przez lampiarza - knoty, nafta, klosze - zapalał je i gasił, dzielnica willowa - mieszkali lekarze, prawnicy, bankowcy, urzędnicy. Kolonia urzędnicza na Posadzie Sanockiej. Zaś przy wlocie ul. Konarskiego do ul. Jagiellońskiej - tam ustawiono pierwszą w Sanoku lampę / latarnię - na naftę.
 • dowiedzieliśmy się, że pszczelarz jest dla pszczół, nigdy odwrotnie ! - i jeszcze uwaga : przechodząc koło pasieki należy unikać używania telefonów komórkowych gdyż radiacja wtedy wytwarzana wpływa na system nawigacyjny pszczół - trudno im znaleźć drogę powrotną do ula. Linie wysokiego napięcia też to powodują. Ponadto przestają wtedy zapylać kwiaty, są chore, marnieją.
 • przed kościołem franciszkańskim - pw. Podwyższenia Krzyża Świętego. Klasztor pierwotnie drewniany został za gwardiana o.Pawła Gracowskiego przebudowany na murowany, co zakończono w roku 1847. Za figurą Matki Bożej kaplica św. Maksymiliana Kolbe.
 • z ul. Lipińskiego - "na Porcelanie" w ul. Łany skręcić należy i iść i się nie bać, że droga się skończy - bo ona dalej prowadzi : przez Łazy Stróżowskie i Pasmo Wiechy do m. Niebieszczany /jest galeria - zapraszam/, po lewej potok Osib będzie, jest jeszcze potok Ulga co przy ul. Topolowej i Beksińskiego płynie i do Sanu wpada, Płowiecki ze Stróżowskim się łączy i tam gdzie Sujec do Sanu wpływa.
 • na zdjęciu: przed/obok kapliczki św. Jana Nepomucena, wzniesionej ok. 1810r. na polecenie hrabiego Ksawerego Krasickiego, jako wotum za szczęśliwe zakończenie potyczki z Austriakami.
 • przed " Bramą Węgierską" - nazwa ma związek ze szlakiem handlowym prowadzącym na Węgry, na którym znajdował się Sanok. Przez bramę i schodkami - punkt na "Szlaku Szwejkowskim" i restauracja "U Szwejka", gdzie można posilić się knedliczkami i ugasić pragnienie kuflowym w ciekawej, zainspirowanej scenerii i wystroju lokalu.
 • przy pomniku - pierwszym w Polsce - dzielnego wojaka Szwejka - pyka fajeczkę - tak jak to czynił w Sanoku w lipcu 1915 roku. Naprzeciw pomnika - zejście schodami / serpentynami do restauracji "U Szwejka", gdzie duch szwejkowy przysiada przy stoliku i czeka, bu mu ktoś postawił Wielkopopowickiego "Koziołka" a on w podzięce stwierdzi: "posłusznie melduję, że ja sam spostrzegam u siebie odznaki idiotyzmu, osobliwie ku wieczorowi".
 • Obraz przedstawiający św. Antoniego z Padwy z Dzieciątkiem /które - prawą ręką łaskocze w stopę/ - w ołtarzu po prawej kościoła pw. Podwyższenia Krzyża Świętego. Naprawdę miał na imię Ferdynand i urodził się w Lizbonie w roku 1195. Zmarł 13.06.1231r. w wieku 36 lat na "puchlinę wodną", pochodził z bogatej rodziny arystokratów, nie chciał być prawnikiem, wstąpił do zakonu. Gromadził przy sobie tłumy wiernych, jego kult rozwijał się bardzo szybko, już w 1232r. papież Grzegorz IX ogłosił Go świętym. W czasie kanonizacji przedstawiono 53 cudów dokonanych za Jego wstawiennictwem. Dziś znany głównie jako patron rzeczy znalezionych, pomaga też w szukaniu kluczy, komórki ale też męża / żony, wzywany jest gdy zgubiła się gdzieś nasza wiara albo sens życia, czy coś równie ważnego !
 • ze zbiorów prywatnych: kartka pocztowa okolicznościowa - 27.04.1986r. było odsłonięcie pomnika "Grzegorza z Sanoka", żył w latach 1406 - 1477, poeta, humanista, nauczyciel, biskup lwowski.
 • przed budynkiem Stowarzyszenia "Sokół", postawionego w latach 1890-1910, na elewacji: postać "Sokolnika" zrywającego kajdany orłowi polskiemu. Tu 10 listopada 1910r. wygłosił prelekcję na temat skautingu Andrzej Małkowski, twórca harcerstwa polskiego - tablica po prawej: jemu poświęcona. Zaś 3.06.1918r. ogłoszono deklarację wersalską Wielkiej Brytanii, Francji i Włoch w sprawie przywrócenia niepodległości Polski po I wojnie światowej. Deklaracja przewidywała utworzenie "zjednoczonego i niepodległego państwa polskiego z wolnym dostępem do morza".
 • baza Lotniczego Pogotowia Sanitarnego, na dalszym planie: g.Horodyszcze a na prawo "Las Selpy", którym od cerkwi w Międzybrodziu na Przełęcz Krzyż - 430m npm a tereny za lądowiskiem to Sigoc - "na Sigociu krowy pasałem" - mawiano a Kalman Segal pisał, ze woda w Sanie tam tak głęboka była, że "kota trudno było utopić". Przy okazji: czy jeszcze wiemy, gdzie były /i są !/ Budnie, Sujec, Podmiechy, Dziadówki, Potoki, Szczudliki? która to była ulica Floriańska, Potockiego, Królewska ?
 • Rynek

Miejscowości w najbliższej okolicy

  Ulice Sanoka

   Zobacz też noclegi w innych miejscowościach

   Zobacz także

   Aktualna pogoda w tym rejonie

   temp.:
   2 °C

   zobacz: Pogoda Sanok

   Ostatnio komentowane miejsca

   • 2.50Niziny, foto: Stacja PKP Niziny2016-02-11 20:44:07

    Mała stacyjka PKP w NIZINACH,obecnie tylko monitorowana, na ktorej zatrzymują się wszystkie poc...

   • Rudenka, foto2016-02-11 18:48:39

    a gdzie Zbysio?

   • 5.00Pielnia, foto: dla bobra średnica drzewa nie ma większego znaczenia a takie "zębodzieło" może realizować nawet etapami, nawet w dużych odstępach czasu, ciekawym może być to, iż mało albo wcale nie interesują go w tym temacie drzewa iglaste...2016-02-11 17:52:08

    re - witam : jakiś pan durny - sokole !

   • 4.50Żarki Średnie, foto: Las pełen żołnierzy niemieckich jedna z wielu małych wojen drugiej wojny światowej które kończyły wojnę drugą ponoć zgięło dwudziestu żołnierzy niemieckich i radzieckich i pochowani we wspólnym grobie dziś nie ma tego grobu2016-02-09 15:08:59

    W okolicy żarek takich mogił jest więcej . Bo Rosjanie swoich zabitych zabierali a Niemców zostaw...

   • 5.00Pielnia, foto: dla bobra średnica drzewa nie ma większego znaczenia a takie "zębodzieło" może realizować nawet etapami, nawet w dużych odstępach czasu, ciekawym może być to, iż mało albo wcale nie interesują go w tym temacie drzewa iglaste...2016-02-09 09:11:49

    Jaki pań śliczny

   Zgłoś błąd w działaniu strony
   lub podziel się z nami uwagami
   na temat jej funkcjonalności

   Dalej


   Nowe zasady dotyczące cookies.
   W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Możecie Państwo dokonać w każdym czasie zmiany ustawień dotyczących cookies.
   Więcej szczegółów znajdziesz w dziale Polityka Cookies