Mapa Wetlina

(gmina Cisna / powiat Lesko / woj. podkarpackie)

Ostatnio szukane

Ukryj margines

Zdjęcia na mapie

 • warto skorzystać /nawet z rowerem !/ - ale ostrożnie i nie wtedy, gdy koryto rzeki " mało czytelne" - kamienia dużo, progi, ostrogi, bystrza, uskoki, wyrwy..., czasem udaje się przejść przez tzw. blizny - tj. fragmenty kamienistego dna o chropowatej powierzchni, często z naniesionym mułem i żwirem - nie polecam !
 • teren oznaczony, uświetniony i przekazany dla celów turystycznych - poznawczych dzięki wolontariuszom Projektu "Bieszczady Odnalezione". Przy temacie: do wsi należały przysiółki Kobylskie, Bereh i Zagrody - ten ostatni, mający zaledwie trzy gospodarstwa, usadowił się już na grzbiecie pod g. Krysową. Polecam pobyt w Schronisku PTTK we wsi Jaworzec - są zdjęcia !
 • na parkingu na Przełęczy Wyżnej - za drogą: sztaple drewna i za nimi pomnik poety, który ukochał - też w twórczości - Bieszczady, Jerzego Harasymowicza. Pomnik to zarazem symboliczny grób poety,wyobraża banię cerkiewną, prochy - zgodnie z wolą poety - zostały 18.09.1999r. rozsypane z helikoptera nad Haliczem. Obok: ścieżka - pocz. szlaku na Połoninę Wetlińską - 1232m npm.
 • zejście od Schroniska PTTK Jaworzec, w dole rzeka Wetlina a na niej - dalej - Rezerwat "Sine Wiry', za rzeką zbocze góry Pereszliba - 769m npm. W takich miejscach podczas rajdu - poziom kortyzonu wyraźnie spada ! - toteż polecam, w szczególności tym, co "popisują się" durnymi wpisami "na komentarzach" i wit.B1. Przełom Wetliny pod Pereszlibą, Solinki pod Matragoną i Falową - to "landrynki".
 • Schronisko PTTK na Małej Rawce - 1272m npm /jesienią 2012r. - zagrożone pożarem, teraz może już po odbudowie?/. Schronisko to, zaprojektowane zostało jako jedno z serii bacówek przeznaczonych dla turystów indywidualnych. Otwarto je w 1980r. Na miejscu nocleg /27 miejsc/, bufet turystyczny, dyżurka GOPR. Na placu obok : stołoławy oraz dyby - podobne w m. Orelec - galeria.
 • teren oznaczony, uświetniony i przekazany dla celów turystycznych - poznawczych dzięki wolontariuszom Projektu "Bieszczady Odnalezione", widoczne w konstrukcji zastosowanie na tzw. "rybi ogon" a te kopułki to banie / cebule / kopuły cerkwi symbolizują. Do 1947r. była tu cerkiew pw. św. Wielkiego Męczennika Dymitra, z 1846r., słabo czytelne ślady kamiennej podmurówki i furty.
 • widoczny krzyż symbolizuje pamiątkę po postawionym niegdyś na okoliczność zniesienia pańszczyzny - teren oznaczony, uświetniony i przekazany dla celów turystycznych - poznawczych dzięki wolontariuszom Projektu "Bieszczady Odnalezione".Polecam galerię m.Cisna - tam zdjęcia i ich opisy ze wsi Łuh i Zawój - pop z tej wsi odprawiał msze święte też tam - co drugą niedzielę,tam "Sine Wiry"
 • w m. Procisne potok Wołosaty - nad nim most /na zdjęciu: po prawej/ a z lewej rzeka San wpływa - tam nad wodami, na linii brzegowej bociana czarnego zobaczyć można zaś w lesie i na polanach stada żubrów a i blisko do Mucznego a tam pokazowa zagroda żubrów - proponuję nie jechać przez most widoczny na zdjęciu a przez wcześniejszy na Wołosatym w m. Stuposiany od strony m. Pszczeliny. Widoczna góra Czereszenka - 771m npm.
 • ze zbiorów prywatnych: kartka pocztowa kolekcjonerska - Bieszczadzki Park Narodowy mająca rozsławiać - a od 2010r. też zagrodę żubrów w m. Muczne. W Bieszczadach żyje ok. 300 żubrów. Rok 2013 był Karpackim Rokiem Żubra, leśnicy zaprezentowali / wydali monety z wizerunkiem króla puszczy. Przy temacie: stado żubrów, jeleni, danieli lub łosi - chmara się nazywa.
 • teren oznaczony, uświetniony i przekazany dla celów turystycznych - poznawczych dzięki wolontariuszom Projektu "Bieszczady Odnalezione" - po prawej: plansza /w temacie/ i droga do wsi Jaworzec a pod koniec XIXw. właścicielka wsi Urszula z Łosiów hr. Golejewska zapisała tutejszy majątek na rzecz klasztoru Sióstr Miłosierdzia we Lwowie a wieś wtedy liczyła 67 domów i 450 mieszkańców, natomiast w 1938r. mieszkało tu 647 osób, w tej liczbie było po kilku Polaków, Cyganów i Żydów, reszta to Rusini - Bojkowie.
 • schronisko na końskim szlaku, czynne cały rok, przy Schronisku PTTK Jaworzec, powyżej nieistniejącej dzisiaj wsi o tej nazwie /zdjęcia dodane do m. Wetlina bo po tej stronie rzeki tereny należały do rodu Kmitów - a wsią o "znaczeniu dla portalu" jest właśnie Wetlina/, zaś najbliższą - znaczącą, zamieszkałą - wsią jest Smerek i tam też jeden ze szlaków prowadzi - nie jest łatwy ! może przez Kalnicę?
 • przy Schronisku PTTK Jaworzec, powyżej nieistniejącej dzisiaj wsi o tej nazwie /zdjęcia dodane do m. Wetlina bo po tej stronie rzeki tereny należały do rodu Kmitów - a wsią o "znaczeniu dla portalu" jest właśnie Wetlina/. Schronisko oddane do użytku w 1976r roku.
 • z mostu nad rzeką Wetlina /czasem na mapach: Wetlinka/, po lewej nad rzeką kiedyś - do końca II w.św. - były wsie: Łuh, Zawój i Polanki /zdjęcia z tych wsi w galerii m. Cisna - zapraszam, tereny w/w wsi należały do rodu Balów /tych od Baligrodu - ale to zbytnio "uproszczone" a wieś najbliższa o "znaczeniu dla portalu" to Cisna, ale m.Polanki ma swoją/ - w dół rzeki - Rezerwat "Sine Wiry".
 • z mostu nad rzeką Wetlina /czasem na mapach: Wetlinka/, po lewej nad rzeką kiedyś - do końca II w.św. - były wsie: Łuh, Zawój i Polanki /zdjęcia z tych wsi w galerii m. Cisna - zapraszam, tereny w/w wsi należały do rodu Balów /tych od Baligrodu - ale to zbytnio "uproszczone" a wieś najbliższa o "znaczeniu dla portalu" to Cisna, ale m.Polanki ma swoją/.
 • Na Przełęczy Wyżnej: pomnik upamiętniający poetę Jerzego Harasymowicza - żył w latach 1933- 1999, autora m.in. "Krainy Łagodności" - 40 tomików. Co roku, w rocznicę śmierci - obok pomnika - spotkania wielbicieli jego twórczości, przepojonej miłością do Bieszczad, następnie - panichyda - modlitwa za zmarłych, pieśni, recytowane i śpiewane jego wiersze. "W górach jest wszystko co kocham" - fragment wiersza na głazie pomnika. Miejsce w nazewnictwie Bojków - był to Prislip, czyli Przysłup.
 • ze zbiorów prywatnych: pocztowa kartka kolekcjonerska, przedstawia przełom Sanu pod Tołstą - 749m npm, dawniej zw. Towsta Hora, tzn. "gruba góra".
 • Na Przełęczy Wyżnej: pomnik poświęcony ofiarom gór i ratownikom niosącym im pomoc - odsłonięty 27.08.2011r. Bryła obelisku nawiązuje do grzędy /ew. półki/ skalnej. Pomnik projektował p. Roman Dawidziak z Rzeszowa.

Miejscowości w najbliższej okolicy

  Zobacz też noclegi w innych miejscowościach

  Zobacz także

  Aktualna pogoda w tym rejonie

  temp.:
  3 °C

  zobacz: Pogoda Baligród

  Ostatnio komentowane miejsca

  • 1.00Siemuszowa, foto: dawny folwark dworski - przy wejściu do wsi, po prawej, dziś: własność prywatna.2017-02-22 12:01:10

   widać można nie tylko wyburzyć miło zobaczyć coś uszanowanego

  • 5.00Nakla, foto: Nakla w zimowej szacie..2017-02-19 14:59:45

   Spędziłam w Nakli lata dzieciństwa.

  • 4.50Żarki Średnie, foto: fotka starsza dziś spotkałem pierwsze przebiśniegi i usłyszałem żurawie2017-02-19 13:52:10

   w tym przypadku nie ma daty

  • 5.00Zagórz, foto: słowo pisane głosi też, że w XVIII wieku, zbój Ugarek - chociaż są tacy, co sądzą że Ogarek - przed pogonią żandarmów austriackich skrył się w trumnie w krypcie grobowej klasztoru - j/w. - ale pojmany został ! Zerwał się zdemaskowany herszt i krzyknął : - jeszcze mi też tu, w trumnie, nie dasz spokoju ? ! - żandarm zaskoczony widokiem nagle ożywionego trupa - zemdlał ze strachu !...2017-02-19 13:48:15

   ciekawy opis

  • 5.00Zagórz, foto: słowo pisane głosi też, że w XVIII wieku, zbój Ugarek - chociaż są tacy, co sądzą że Ogarek - przed pogonią żandarmów austriackich skrył się w trumnie w krypcie grobowej klasztoru - j/w. - ale pojmany został ! Zerwał się zdemaskowany herszt i krzyknął : - jeszcze mi też tu, w trumnie, nie dasz spokoju ? ! - żandarm zaskoczony widokiem nagle ożywionego trupa - zemdlał ze strachu !...