Mapa Iwonicz-Zdrój

(gmina Iwonicz-Zdrój / powiat Krosno / woj. podkarpackie)

Ostatnio szukane

Ukryj margines

Zdjęcia na mapie

 • Plac Dietla Iwonicz Zdrój
 • Iwonicz Zdrój Plac Dietla nocą
 • przed Pijalnią - tu na Placu Józefa i Karola, w 1835r. generał Józef Załuski, który już wcześniej interesował się wodami mineralnymi Iwonicza, zlecił słynnemu analitykowi lwowskiemu dr. Teodorowi Torosiewiczowi zbadanie zdrojów iwonickich a po uzyskaniu pozytywnych analiz chemicznych Załuscy przystąpili do odbudowy zakładu kąpielowego i budowy pensjonatów.
 • "Stary Pałac" - wybudowany w 1837r. według projektu Amelii Załuskiej - żony Karola Załuskiego, który wraz z bratem Józefem - generałem był właścicielem uzdrowiska. Po kilkuletniej emigracyjnej tułaczce - bo wcześniej obaj skazani zaocznie zostali przez sądy carskie na karę śmierci i konfiskatę dóbr znajdujących się pod zaborem rosyjskim - za zgodą władz austriackich osiedli w Galicji.
 • w pijalni wód mineralnych - po prawej na ścianie tablice, na nich informacje o wodach, wskazania do picia przy konkretnych schorzeniach. Warto podkreślić, że o uzdrawiających właściwościach zdrojów iwonickich pisał m.in. dr Conradi - nadworny lekarz królowej Marysieńki Sobieskiej a także dr Jan Denis - lekarz przyboczny króla francuskiego Ludwika XIV.
 • "Bełkotka" jest ulubionym miejscem wycieczek i spotkań towarzyskich kuracjuszy i turystów. Do źródła znajdującego się w lesie na zachód od centrum uzdrowiska prowadzi malownicza aleja Wincentego Pola - w tym kurorcie poeta często przebywał, tu brat poety - Józef - był pierwszym znanym lekarzem zdrojowym.
 • na postumencie Krzyża Jubileuszowego - tablica ku czci i na wspomnienie "Rzeczpospolitej Iwonickiej" - tu w 60 rocznicę Akcji "Burza".
 • jesteśmy na Placu Józefa i Karola Załuskich, od lewej : murowany kiosk z lat 20 -tych XXw. - tj. Źródło Józefa, dalej : Pawilon nad Źródłami - wybudowany w 1837r. w kształcie ośmiobocznej gloriety a wysokie kolumny dźwigają doryckie belkowanie i kopulasty dach, po prawej : kryty deptak przy pijalni wód mineralnych.
 • obelisk upamiętnia miejsce poświęcone - tu wzniesiono kaplicę zdrojową, później kościółek filialny - często bywało, że msze święte odprawiał ksiądz będący na turnusie - kuracjusz, tak też jest i dzisiaj w Szpitalu Uzdrowiskowym "Excelsior" - tam jest też kaplica, polecam zdjęcia i ich opisy - warto !
 • obelisk z tablicą - dla uczczenia miejsca poświęconego, to tu w XIX wieku była kaplica zdrojowa dla wyznawców obrządku rzymsko-katolickiego - dla tych co tu zamieszkiwali, w kurorcie pracowali a także a może w szczególności dla kuracjuszy uzdrowiska i wypoczywających w pensjonatach. Tam często też leczyli się i bywali wyznający inne religie,np. prawosławie, judaizm, ewangelicy.
 • w nowym kościele, w kaplicy bocznej po lewej : przedstawienie Matki Boskiej - w formie rzeźby, podającej rękę potrzebującemu dla uzdrowienia chorego, jest gorliwą sługą chorych i cierpiących - kuracjuszy iwonickiego kurortu - umacnia ich miłość oraz pobudza do wiary i świętości.
 • w nowym kościele, w kaplicy bocznej po lewej : przedstawienie Matki Boskiej - w formie rzeźby, podającej rękę potrzebującemu dla uzdrowienia chorego, jest gorliwą sługą chorych i cierpiących - kuracjuszy iwonickiego kurortu - umacnia ich miłość oraz pobudza do wiary i świętości.
 • na deptaku przy : czworobocznej wieży zegarowej zwanej potocznie Bazarem - obiekt z 1878r., stanowi wizytówkę uzdrowiska, tu w ogródku n/z po lewej polecamy lody - wyborne, coś się mówi o tradycji, o tajemnej recepturze itp.
 • "Stary Pałac", siedziba PPU "Iwonicz - Zdrój", w głębi zdjęcia fronton "Starych Łazienek" - w epoce minionej nosiły nazwę "Sanatorium Jedność Robotnicza", dalej zalesione zbocze, tam ukryty w lesie Szpital Uzdrowiskowy "Excelsior" - warto tamtędy wybrać się np. do Bełkotki - można schodami obok Źródła Józefa.
 • przy Pijalni Wód Zdrojowych - tu kryty deptak i dalej kramy handlowe oferujące dobra wszelkiego asortymentu - warto skorzystać !
 • w Pijalni Wód Zdrojowych - o ich walorach napisano dzieła, już w XVI wieku dr Wojciech Oczko - nadworny lekarz Stefana Batorego - chwalił i zalecał ich dobrodziejstwa - i do picia i do kąpieli i do zamaczania - w galerii są zdjęcia pomnika, polecam ich opisy - warto !
 • n/z od lewej : "Stare Łazienki", kryty deptak przy Pijalni Wód Zdrojowych i altana, dalej droga do legendarnej Bełkotki, przy chodniku - n/z przy brzozie tablica - tam zasadzony jeszcze w XIX wieku przez hr. Załuskiego - miłorząb japoński - w 2015r. ścięto jeden konar bo zagrażał przechodniom, to u podnóża skarpy, gdzie "Piast" i "Ziemowit" - niegdyś nazwa brzmiała "Rzepicha" - ale zmieniono, hm...
 • przy deptaku - altana w stylu szwajcarskich kurortów - tu n/z między Pijalnią Wód Zdrojowych a drogą do pomnika historii - Bełkotki, tu do niedawna była estrada w muszli koncertowej - tam m.in. corocznie występy zespołów polonijnych i dużo, dużo innych.
 • to "bardziej smakowite od bombonierki" - to wprost wyborne ! - takie "dzieła dostępne dla oka" w miejscowym CIT - polecamy !
 • wskazania i oznaczenia szlaków turystycznych - dla ruchu pieszego i rowerowego, względnie na nartach lub rakietach śnieżnych - przy stosownych warunkach, polecam też galerię m. Iwonicz.
 • na g. Winiarska - 528m npm, tu można dojść od Bełkotki względnie serpentynami - drogą obok sanatoriów : "Sanvit", "Górnik", KRUS - kiedyś "Mors", "Wisła" - tu jeszcze wspomnę, iż przemierzając ten szlak : po prawej będzie zejście i powrót tą samą drogą na g. Ispak - 483m npm a z Lasu Grabińskiego po prawej przy zejściu na Zadwór w Iwoniczu Wsi - będzie cmentarz choleryczny, zapraszam do galerii.
 • piewca iwonickich krajobrazów Jakub Zakrzewski w XIX wieku pisał m.in. że "Las Dantego" - jak był nazywane ten na g. Piekliska - n/z hen po lewej - stanowi cel spacerów z uzdrowiska a widok z kulminacji wynagrodzi wędrówkę, gdyż : "Co tu ziemi ! Co tu nieba ! / A na ziemi jakie dziwy ! / Chyba gwiazdki by mi trzeba, Takim tu szczęśliwy." - i my też o tym przekonani !
 • g. Winiarska - 528m npm - jest szczytem widokowym, tu roztacza się panorama w kierunku północnym na tzw. Doły Jasielsko-Sanockie, tam farma wiatrakowa, te obiekty polecam na galerii m. Wróblik Królewski, Rymanów, Iwonicz.
 • podchodzimy zboczem g. Winiarska - 528m npm, na jej stoku tu n/z widoczne obiekty dzielnicy sanatoryjnej, hen po lewej : "Las Dantego" na g. Piekliska - 481m npm, zaś po prawej : w północnej części uzdrowiska - dzielnica domków - domów jednorodzinnych.
 • na postumencie pomnika tablica - dla upamiętnienia Akcji "Burza" z lipca 1944r.
 •  
 • w centrum kurortu : zabytkowy obiekt uzdrowiskowy "Mały Orzeł". Karol hrabia Załuski był założycielem uzdrowiska, jego córka Emma w roku 1849 poślubiła Teofila hr. Ostaszewskiego zaś dziadkiem Emmy był książę Michał Kleofas Ogiński - i od lat - corocznie jesienią w kinie "Wczasowicz" koncert muzyki poważnej z cyklu festiwalu im. Ogińskiego. Zapraszam do galerii : Wzdów, Klimkówka.
 • przed kościółkiem św. Iwona, wyjątkowej świątyni o cechach kościoła z kurortu.
 • urokliwie,wprost ładnie i jakby bajecznie - ale czy te drzewa musiały być wycięte? - przy pomniku przyrody "Bełkotka". Kiedyś na obelisku z głową poety W.Pola na tablicy był tekst : " W cieniu tych lasów, coś tam szemrząc słodko. / Dziś jak przez wieki witasz nas Bełkotko. // Cichy się płomień z twych nurtów dobywa, / Co jak natchnienie przez puszczę przepływa". - wspom. M.Orłowicza.
 • źródło "Bełkotka" - znajduje się w czworobocznym ocembrowaniu, z którego ulatnia się gaz ziemny wywołując bełkot wody. Uważana w minionych wiekach za najcenniejsze źródło lecznicze. Opisywana była jako "curiosum" przez lekarzy krajowych i zagranicznych. W XIX wieku sławione przez poetów a Wincenty Pol napisał o "Bełkotce" w "Pieśni o ziemi naszej".
 • odkryta częściowo płytka tarcza korzeniowa jesionu - przy drodze do "Bełkotki". W temacie : polecam też "buki kroczące" - w galerii m. Hołuczków.
 • tzw. "Pamiątka" - obelisk w kształcie ostrosłupa z piaskowca z tablicą - hrabiemu Karolowi Załuskiemu, nad potokiem Bełkotka, pod obeliskiem : śluza. Warto też wiedzieć, iż wspomniany hrabia był wcześniej naczelnym wodzem Powstania Listopadowego na Litwie, jego córka Emma w 1849r. wyszła za mąż za Wojciecha Teofila hr. Ostaszewskiego - zapraszam do galerii : Wzdów,Klimkówka.
 • w nowym kościele, w kaplicy bocznej po lewej : przedstawienie Matki Boskiej - w formie rzeźby, podającej rękę potrzebującemu dla uzdrowienia chorego, jest gorliwą sługą chorych i cierpiących - kuracjuszy iwonickiego kurortu - umacnia ich miłość oraz pobudza do wiary i świętości.
 • są eksploatowane źródła ropy naftowej, są odwierty iwonickich słynnych wód leczniczych, po sąsiedzku pozyskuje się cenne borowiny, w bliskim sąsiedztwie w warzelniach i destylatorniach otrzymuje się solanki oraz sole jodobromowe i kąpielowe, cenne dla kuracjuszy są okłady z mułu ponaftowego - hojna miejscowa matka natura - a i ulgę w cierpieniu niesie ! - i tak od stuleci...
 • szyb naftowy - infrastruktura technicznego uposażenia w temacie wydobycia ropy naftowej - tu na Górze Przedziwna, przy drodze do m. Lubatowa. Wśród okolicznych wzgórz jest dużo czynnych lub zamarłych w bezruchu pomp - kiwonów, starych kieratów i innych niemal już muzealnych urządzeń.
 • duże nachylenie stoku i aby utrzymać się na spadku - drzewo wykształciło bardzo solidną szyję korzeniową z tzw. nabiegami, którymi niczym pazurami wbija się w podłoże. Na rozrośniętej szyi widoczne są liczne guzowate zgrubienia, a od mniej nasłonecznionej strony pień obficie porośnięty jest brodą mchów i porostów. Widać twardą walkę tych drzew o byt, przetrwanie, o życie !...
 • BAZAR - z lat 1876-1880, zbudowany na rzucie poziomym w kształcie zbliżonym do litery H z czworoboczną wieżą zegarową przy narożniku południowo- -zachodnim. Góruje swoją wieżą nad innymi budynkami. W sąsiedztwie też wiele przykładów architektury willowej z przełomu XIX i XX wieku, których stylowa uroda ucieszy oko każdego estety - wczasowicza, kuracjusza czy turysty.
 • ze zbocza Góry Borowinowej - 482m npm, hen w dole Ispak, po prawej Las Piekliska, zaś tu blisko - opodal warsztatów kopalnictwa naftowego, z siodła góry - potok Klimków źródła bierze.
 • willa "Bazar" - wzniesiona w latach 1876-80, jej charakterystycznym i niewątpliwym elementem jest ozdobna wieża zegarowa. Corocznie 6 dni tańca, śpiewu, muzyki - koncerty festiwalowe, a m.in. "Wesołe Ludki" - południowo zachodnie centrum tańców ludowych przy Zjednoczeniu Polskiego Rzymsko-Katolickiego w Ameryce, Chicago - USA.
 • u podnóża Góry Przedziwna - 553m npm, w bliskości Alei Leśnej : zespół basenów kąpielowych, dalej przejście na kompleks skoczni narciarskich - wytyczał je znany zakopiański skoczek p. Bronisław Czech, jest ponadto stok slalomowy,obok strzelnica sportowa - Iwonicz słynął z biathlonistów. Dalej pomnik ma Władysław Bełza - autor "Kto Ty jesteś, Polak mały" - pracował w kurorcie.

Miejscowości w najbliższej okolicy

  Zobacz też noclegi w innych miejscowościach

  Aktualna pogoda w tym rejonie

  temp.:
  -2 °C

  zobacz: Pogoda Iwonicz-Zdrój

  Ostatnio komentowane miejsca

  • Dobków, foto: Kościół Św.Idziego2018-01-19 13:12:24

   to nie jest Miejsce Kłodnickie

  • 5.00