Mapa Liskowate

(gmina Ustrzyki Dolne / powiat Ustrzyki Dolne / woj. podkarpackie)

Ostatnio szukane

Ukryj margines

Zdjęcia na mapie

 • na wzgórzu - niegdyś w cieniu drzew - cerkiew greko-katolicka, perełka architektoniczna na Szlaku Architektury Drewnianej, doczekała się remontu. W elewacji frontowej widoczne są belki będące częścią niezachowanego przedsionka a kiedyś nad babińcem istniała kaplica św. Dymitra - niezwykle rzadko tak bywało,polecam galerię m.Dobra - tam bramę cerkiewną- i tam opisy.
 • cerkiew - na nadprożu widnieje napis w języku starocerkiewnosłowiańskim oznaczającym datę 1832 - prawdopodobnie jest to rok budowy i konsekracji świątyni, jest to jedna z czterech ocalałych w Polsce cerkwi w stylu bojkowskim, przypomnę iż pozostałe są w m. Chmiel - tam płonęła jako Raszków przy kręceniu scen do filmu pt. "Pan Wołodyjowski" oraz w m. Równia - jest w galerii.
 • cerkiew a w ogrodzeniu przetrwała murowana dzwonnica będąca zarazem jedyną bramką wejściową na teren cerkwi.
 • po prawej dzwonnica - murowana, przepruta bramką, pośrodku cerkiew zaś po lewej cmentarz - tam nagrobek Gusticha Liskowickiego - zm. w 1848r., w kształcie żelaznego krzyża na kamiennym cokole.
 • cerkiew doczekała się remontu - a roboty tu co niemiara, a to przy drodze na trasie : Ustrzyki Dolne - Przemyśl względnie : Ukraina - przejście graniczne drogowe w Krościenku - do Sanoka a po trasie najdłuższe w Polsce serpentyny pomiędzy m. Tyrawa Wołoska - Wujskie, zapraszam do galerii i opisów.
 • na wzgórzu zespół cerkiewny tj. cerkiew, dzwonnica i cmentarz. Przypomnę, iż jesteśmy w m. Liskowate - to w tej wsi w "Przygodach dobrego wojaka Szwejka" służby kwatermistrzowskie zakupiły u miejscowego chłopa krowę - dla potrzeb wyżywienia kompanii w której Szwejk dzielnie służył - i wojacy się nie posilili, bo krowa stara była, mięso długo się gotowało a do spożycia służyć nie mogło.
 • piękna drewniana cerkiew o kilkakrotnie łamanych dachach, wzniesiona w 1832r.
 • cerkiew grecko-katolicka pw. Narodzenia Bogurodzicy, wzniesiona w 1832r., od 1974r. do lat 90-tych służyła wiernym wyznania rzymsko-katolickiego jako kościół a po wybudowaniu we wsi nowego kościoła została ponownie opuszczona, trochę "jakby zapomniana" - no ale służby konserwatorskie pamiętały, czuwały i trwają prace.
 • przy cerkwi murowana, dwukondygnacyjna dzwonnica parawanowa -bez dzwonów, zwieńczona krzyżami osadzonymi na kopułach, przepruta bramką prowadzącą do cerkwi otoczonej prawdziwym płotem z żerdzi i sztachet.
 • cerkiew jest w bardzo kiepskim stanie i wymaga natychmiastowych prac remontowych - i takowe są prowadzone - a to naprawdę piękny przykład archaicznej architektury ruskiej.

Zobacz też noclegi w innych miejscowościach

Aktualna pogoda w tym rejonie

temp.:
-1 °C

zobacz: Pogoda Ustrzyki Dolne

Ostatnio komentowane miejsca

 • Dobków, foto: Kościół Św.Idziego2018-01-19 13:12:24

  to nie jest Miejsce Kłodnickie

 • 5.00Ostrówek, foto: Bo nie wszystkim pomógł los Wrócić z leśnych dróg, Gdy kwitły bzy. W szczerym polu biały krzyż Nie pamięta już, Kto pod nim śpi2018-01-17 10:15:00

  sporo jeszcze takich miejsc co czas pogoda zaciera ślady

 • 4.75Ostrówek, foto: Dworzec Główny PKS Ostrówek cały ozłocony2018-01-17 10:13:34

  no i fajnie czyli można dojechać i odjechać

 • 4.50Pielnia, foto: kładka nad rzeką Pielnica - dalej na lewo : wzniesienia Beskidu Niskiego. Dla zainteresowanych tematem kładek - zapraszam do galerii mm. : Morochów, Rozpucie, Rymanów, Ulucz, Zabłotce i jeszcze raz Pielnia - tam też inna kładka.2018-01-15 18:16:48

  re - witam, niniejszym wyrażam zgodę na użycie tego zdjęcia na stronie : j/w.

 • 4.75Zgorzelec, foto: Zgorzelec.Stołówka po byłej JW 2885.2018-01-15 06:01:15

  szkoda że zlikwidowali tyle smogu dookoła

Zgłoś błąd w działaniu strony
lub podziel się z nami uwagami
na temat jej funkcjonalności

Dalej


Nowe zasady dotyczące cookies.
W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w spos