Mapa Manasterzec

(gmina Lesko / powiat Lesko / woj. podkarpackie)

Ostatnio szukane

Ukryj margines

Zdjęcia na mapie

 • na wzgórze zamkowe - podchodzimy - od strony parkingu /można i od strony bunkra z "Linii Mołotowa" - inne zbocze tej samej góry! - jest niebezpiecznie ! /. Przypomnę, iż 2 maja 1417r. król Władysław Jagiełło w kościele pw. św. Michała w Sanoku wziął ślub z Elżbietą Granowską z Pileckich a przyjęcie weselne było u Kmity w zamku na Sobieniu - i tędy podążał orszak weselny... opisy, opisy !
 • na zamku Sobień - w ruinie. W XIV wieku Elżbieta Łokietkówna - na tym zamku przebywając - nadała przywileje lokacyjne dla klasztoru w Starym Sączu. Zamek zniszczony został w 1474r. podczas najazdu wojsk węgierskich króla Macieja Korwina i od tego czasu zaczął popadać w ruinę. Zachowały się resztki kamiennych murów i baszty oraz pozostałości ziemnych umocnień podzamcza.
 • ze zbiorów prywatnych: lata 60-te XX wieku - ruiny zamku Sobień - z publikacji historycznych/przewodnickich.
 • na zamkowym tarasie / platformie widokowej - u podnóża : rzeka San zaś przy dobrej widoczności można także dostrzec bieszczadzkie połoniny - pasmo Smereka.
 • uczestnicy szkolenia - historycznego i botanicznego - opuszczają dziedziniec zamkowy - podążają na obszerny majdan na wzgórzu i podzamcze, tędy też podążał król Władysław Jagiełło wraz z poślubioną w kościele w Sanoku w dniu 2 maja 1417r. Elżbietą Granowską z Pileckich i tu Piotr Kmita - piastujący godność kasztelana, wojewody i starosty - wyprawił ucztę weselną, 3 m-ce trwała...
 • na zamku Sobień - posłuchać o dziejach - choć trochę - należy ! można np. dowiedzieć się że w tym zamku centralne ogrzewanie było - w murach wewnętrznych ściany były dwu-warstwowe a między nimi luka gorącym powietrzem z pieców / kotłowni w podgrodziu - ale i tak było ze stropami - tam podobnie działało "ogrzewanie podłogowe".
 • Ruiny Zamku Sobień - w dole rzeka San, są czynione przedsięwzięcia mające na celu zabezpieczenie obiektu przed warunkami atmosferycznymi, usuwane też są porastające mury rośliny, w przeciwnym wypadku ulegnie on degradacji, w planie jest odbudowanie wieży i stworzenie w tym miejscu mini-muzeum. Więcej w temacie powiedzieć mogą na Zamku w Sanoku - najlepiej: archeolodzy.
 • Urwisko fliszowe - n-ko szkoły, okazuje sie być starą kopalnią rudy żelaza, działającą do 1820 roku, a poniżej potok Janicki. W latach 70-tych XX wieku zlokalizowano tu /ale i też w bliskiej okolicy/ złoża uranu - prowadzono próbne odwierty by odszukać miejsca mineralizacji uranem - ujawniono / znaleziono, polska bomba wodorowa miała być ! więcej: "Bieszczady w PRL-u" K.Potaczała.
 • niżej - przy torach rośnie czerwień błotna - o pięknych kiściach korali, ale też odradzam tam wchodzenie - jest niebezpiecznie ! za nami strefy żerowania bobrów, migracji i szlaki wędrówek - a na wzgórzu po lewej widać przecinkę - to wzgórze zamkowe z widokowym tarasem.
 • za nami strefy żerowania bobrów, migracji i szlaki wędrówek - a na wzgórzu po lewej widać przecinkę - to wzgórze zamkowe z widokowym tarasem. W tych szuwarach rośnie też bagno zwyczajne - niektórzy polecają go do odstraszania moli, wymieniane też bywa w opisach czarów, znachorskich rytuałach - tam nie należy wchodzić ! przy drodze do bunkra - bardziej dostępne, chociaż...
 • na tarasie widokowym zamku Sobień, w dole rzeka San. Hen - pokryte czuprynami iglastych lasów pasmo Beskidu Leskiego. Jeśli ktoś bardzo chciałby widzieć traszkę karpacką - to zmierzając na tą platformę widokową należy być czujnym i ostrożnym - na tych deskach często się wygrzewają, zaś przy zamku wiele stanowisk ma lilia złotogłów - już od ciepłego maja.
 • na zamku Sobień - w ruinie. Zniszczony został w 1474r. podczas najazdu wojsk węgierskich króla Macieja Korwina i od tego czasu zaczął popadać w ruinę. Miejmy też w pamięci że właśnie w salach balowych tego zamku król Wł.Jagiełło miał ucztę weselną z Elżbietą Granowską - od 2 maja 1417r. - ślub w kościele pw. św. Michała w Sanoku a uczta na zamku u Kmity na Sobieniu ! - tu właśnie...
 • od strony górnej wsi: kapliczka przydrożna wzniesiona w XIX wieku, na murowanym cokole, na rzucie kwadratu. Od frontu posiada głęboką wnękę. Nakryta dachem trójspadowym z wydatnym zadaszeniem, kryta blachą.
 • Na wzniesieniu: cerkiew greckokatolicka pw.Przemienienia Pańskiego z 1820r. Od 1968r. użytkowana przez kościół rzymskokatolicki. Wokół kamienny mur z bramką. Dach dwuspadowy o jednej kalenicy, kryty blachą, nad prezbiterium i nawą ośmioboczne wieżyczki zwieńczone baniastymi hełmami oraz latarniami, nad nawą zakończona żelaznym krzyżem.
 • na tarasie widokowym zamku Sobień, w dole rzeka San. Obecnie z dawnego zamku pozostał tylko fragment baszty z częścią okna, szczątki murów obronnych i zabudowań dawnego "palatium". Zygmunt Kaczkowski, pisarz sławiący historię tej ziemi w zamku "Sobień" umiejscowił część fabuły swojej powieści "Olbrachtowi rycerze".
 • na zamku Sobień - w ruinie. Istniał już w XIV stuleciu, w XV wieku był siedzibą możnego rodu Kmitów. W zamku przebywał w 1417r. król Władysław Jagiełło po ślubie zawartym 2 maja 1417r. w Sanoku - z Elżbietą Granowską z Pileckich. To ona z mamą Jadwigą, żoną Ottona z Pilczy dziękowała w Łańcucie Madonnie dominikańskiej, przed Jej obrazem za szczęśliwe ocalenie - uwolnienie z niewoli tatarskiej.
 • na tarasie widokowym zamku Sobień, w dole rzeka San. Każdy rodzaj aktywności buduje naszą siłę...!
 • kijki - jak oręż - w rękach, " medal na piersi" - przecie zamek zdobyty ! - a ile do obejrzenia - podziwiania, posłuchania, dziwowania - to nie "ćwiczenia z pilotem"...
 • Po wejściu na dziedziniec zamkowy - szczególną uwagę zwrócić na dzieci ! nie wchodzić na resztki murów, okiennych ościeży, podpiwniczeń ! łypią wielkie dziury po oknach - może to na górze to fragment sali balowej, gdzie król Jagiełło z nowo poślubioną małżonką Elżbietą Granowską z Pileckich - tańcowali, bawili u Kmity w maju 1417r. po ślubie zawartym w Sanoku w kościele pw. św.Michała.
 • tylko "trochę" pod górkę - zjechać można do Wańkowej, Rudenki lub Bezmiechowej Dolnej, można też do Jankowiec - Glinnego i przez Kostryń i do Podkamionki a tam przed mostem nad Olszańskim wybrać czy na: Zwierzyń i przez Grodzisko na zaporę - czy na lewo na Myczkowce - ja to zazdroszczę wszystkich tych wersji /kolano szwankuje i ....?/.
 • w ogrodzeniu: parking przed zamkowym wzgórzem, wiata, ławy i stoły piknikowe oraz sezonowa gastronomia, obok plansze dot. fauny i flory oraz rysu historycznego - tam jest też " Rezerwat Góra Sobień" - w lesie, po prawej od drogi /niezbyt bezpiecznie ! /.
 • potok Janicki - za chwilę - u podnóża zamku Sobień - wody Sanu zasili, my pod linią kolejową z Zagórza przez Ustrzyki Dolne i w Krościenku - na Ukrainę wjedziemy no i będzie: Chyrów, Sambor - bo to był taki odcinek połączenia z Przemyślem za PRL-u i ZSRR, gdzie ten kurs codzienny był zawsze konwojowany przez radzieckie służby graniczne, no i okna nie wolno było otworzyć czy papierka wyrzucić i z psami konwoje z obu stron składu itd.
 • w latach 80-tych XIX wieku linia kolejowa Zagórz z Przemyślem połączyła, no a dalej do Lwowa, ale można też ze Lwowa do Użgorodu lub tylko: Sianki - Wołosianka - Cesarski Szlak - temat na osobny "wykład" - takie rzeczy to są ... ileż tam tuneli, wiaduktów - i na jakich wysokościach? - mogę służyć pomocą w realizacji zamierzenia - sic!
 • w centrum wsi: rekonstrukcja XIX wiecznej kapliczki, której oryginał przewrócił się i rozsypał u progu XXI wieku.
 • hen - za nami: szczyt: Słona Polanka - 631m npm - a to już szybowisko w Bezmiechowej Górnej /patrz: osobna galeria!/.
 • z widokiem na szczyt: Słona Polanka - 631m npm - a to już szybowisko w Bezmiechowej Górnej /patrz: osobna galeria!/.
 • bezpiecznie i widokowo - na zamek zmierzamy, dużo okazów flory można zidentyfikować, są też te z "czerwonej księgi". Po wejściu na dziedziniec zamkowy - szczególną uwagę zwrócić na dzieci ! nie wchodzić na resztki murów, okiennych ościeży, podpiwniczeń !
 • przed/obok szkoły - z widokiem na fliszowe urwisko w pobliżu za potokiem Janicki.
 • przed: fliszowym urwiskiem, w dole potok Janicki. W 1813r. stwierdzono ponadto ślady miedzi i malachitu.
 • ładnych pań - na zamku - nigdy za wiele !
 • na zamku Sobień - w ruinie. Zniszczony został w 1474r. podczas najazdu wojsk węgierskich króla Macieja Korwina i od tego czasu zaczął popadać w ruinę.
 • ładnych pań - na zamku - nigdy za wiele !
 • San widać z platformy widokowej Zamku Sobień, za rzeką i drogą: cerkiew.
 • na zamku Sobień - w ruinie. Zniszczony został w 1474r. podczas najazdu wojsk węgierskich króla Macieja Korwina i od tego czasu zaczął popadać w ruinę.
 • informacja drogowa -dość czytelna, ale kto mi powie, w której z wymienionych miejscowości są " miody przez szkło pachnące" z miejscowych pasiek, tak czyste, tak szlachetne, tak ubogacone kwiecia i ziół zapachem - jest tam powietrze! No i w twórczości zastosowano takie miodów opisanie. Pewnie św. Ambroży się cieszy na bartnickich corocznych festynach na Galicyjskim Rynku sanockiego skansenu a pszczółki się rumienią!

Miejscowości w najbliższej okolicy

  Zobacz też noclegi w innych miejscowościach

  Aktualna pogoda w tym rejonie

  temp.:
  -1 °C

  zobacz: Pogoda Lesko

  Ostatnio komentowane miejsca

  • Dobków, foto: Kościół Św.Idziego2018-01-19 13:12:24

   to nie jest Miejsce Kłodnickie

  • 5.00Ostrówek, foto: Bo nie wszystkim pomógł los Wrócić z leśnych dróg, Gdy kwitły bzy. W szczerym polu biały krzyż Nie pamięta już, Kto pod nim śpi2018-01-17 10:15:00

   sporo jeszcze takich miejsc co czas pogoda zaciera ślady

  • 4.75Ostrówek, foto: Dworzec Główny PKS Ostrówek cały ozłocony2018-01-17 10:13:34

   no i fajnie czyli można dojechać i odjechać

  • 4.50Pielnia, foto: kładka nad rzeką Pielnica - dalej na lewo : wzniesienia Beskidu Niskiego. Dla zainteresowanych tematem kładek - zapraszam do galerii mm. : Morochów, Rozpucie, Rymanów, Ulucz, Zabłotce i jeszcze raz Pielnia - tam też inna kładka.2018-01-15 18:16:48

   re - witam, niniejszym wyrażam zgodę na użycie tego zdjęcia na stronie : j/w.

  • 4.75Zgorzelec, foto: Zgorzelec.Stołówka po byłej JW 2885.2018-01-15 06:01:15

   szkoda że zlikwidowali tyle smogu dookoła

  Zgłoś błąd w działaniu strony
  lub podziel się z nami uwagami
  na temat jej funkcjonalności

  Dalej


  Nowe zasady dotyczące cookies.
  W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Możecie Państwo dokonać w każdym czasie zmiany ustawień dotyczących cookies.
  Więcej szczegółów znajdziesz w dziale Polityka Cookies