Mapa Olesno

(gmina Olesno / powiat Olesno / woj. opolskie)

Ostatnio szukane

Ukryj margines

Zdjęcia na mapie

 • ważnym argumentem przemawiającym za pokryciem całego kościoła gontem stanowiło przekonanie, iż taki dach dobrze odprowadza wodę i śnieg, chroniąc resztę budynku przed ich szkodliwym działaniem.
 • nawa kościoła macierzystego, po prawej ambona ale jest i druga ambona - na końcu łącznika z "kwiatem róży" - inaczej łodygi tej róży zakorzenionej w tu widocznym kościółku.
 • nowy kościół wzniesiony został w stylu centralnym - w formie rotundy, w stylu, w jakim budowano w pierwszych wiekach chrześcijaństwa.
 • przejście z kwiatu róży do kościoła macierzystego.
 • pierwsza z północnego wschodu kaplica w centrum róży - w niej stanął w 1669r. najstarszy ołtarz pw. św. Anny Samotrzeciej - obraz w tym ołtarzu pochodzi z początku XVIw. , kaplicę polecił "dylować" - wyłożyć deskami - na swój koszt Michał Ochotzki - przeor oleskiego konwentu. - za : "Sanktuarium św. Anny w Oleśnie" - wydanie III, tekst : ks. Waldemar Klinger.
 • na belce tęczowej - od strony ołtarza ! - wota - tu, n/z tureckie kajdany, proszę pytać ks. przewodnika też o inne wota i dziejowe przesłania - warto ! tam głowa z rogami rozwścieczonego jelenia co dziewczynkę chciał roznieść ale i kij sękaty długi, którym gospodarz swego syna zabił za niesumienną pracę w polu no i te tureckie kajdany co na zdjęciu ! - pytać, czytać, słuchać ! ...
 • Pieta - Matka Boża Bolesna, tu na skraju cmentarza grzebalnego.
 • była kapliczka - tam, gdzie dziś prezbiterium a za ołtarzem sosna - zapraszam do galerii - a rzesze pielgrzymów napływających rokrocznie nie tylko ze Śląska, ale i z Polski, Moraw i Czech coraz liczniejsze - w okresie pokoju po wojnie 30-letniej przy stale wzrastającej masie pielgrzymów - podjęto decyzję o budowie w tym miejscu kościoła - tego kościoła, budowę sfinalizowano w 1518r.
 • mieszczanin oleski Szymon Foit konno z Lublińca jechał i w bagnach ugrzązł i na śmierć niechybnie narażony był i uratowany został - dzięki cudownemu orędownictwu św. Anny i w podzięce ufundował ten obraz - był 1695r., obraz olejny - na nim Szymon i koń i wokół bagna, szuwary i miasto widać a wyżej św. Anna Samotrzeć - matka Maryi, i Maryja z Dzieciątkiem - wnukiem św.Anny.
 • w kompleksie kościelnym jest też w bliskim sąsiedztwie cmentarz grzebalny, jest też murowana kaplica wzniesiona w 1880r. przez barona von Reiswitza jako wotum za cudowne uzdrowienie córki Valeski.
 • w kompleksie kościelnym jest też w bliskim sąsiedztwie cmentarz grzebalny, jest też murowana kaplica wzniesiona w 1880r. przez barona von Reiswitza jako wotum za cudowne uzdrowienie córki Valeski.
 •  
 •  
 • i tu mamy widok pełny - to "olecka róża zaklęta w drewnie" - makieta, wiele wyjaśnia : po lewej stary kościółek, opleciony tzw. sobotami tj. podcieniami chroniącymi przez deszczem jak i przed palącym letnim słońcem - zapraszam przy temacie do galerii mm. Radruż, Równia, Chotyniec, - dalej : łącznik - łodyga róży - no i płatki kwiatu róży, w nich kaplice.
 • i tu mamy widok pełny - to "olecka róża zaklęta w drewnie" - makieta, wiele wyjaśnia : po lewej stary kościółek, opleciony tzw. sobotami tj. podcieniami chroniącymi przez deszczem jak i przed palącym letnim słońcem - zapraszam przy temacie do galerii mm. Radruż, Równia, Chotyniec, - dalej : łącznik - łodyga róży - no i płatki kwiatu róży, w nich kaplice.
 • w kościele dwie ambony - tu n/z po prawej - w przejściu ze starego kościoła do nowego zaś druga - n/z pod światłami pierwszego żyrandola - tj. w narożniku holu - to tak pomyślane i rozmieszczone aby pielgrzymi mieli zawsze dobry widok na kaznodzieję głoszącego kazanie.
 • płatki kwiatu róży - w nich kaplice, jest ich pięć, zdjęcie technicznie nie zachwyca ale zachwyca kunszt robót ciesielskich.
 • ołtarz główny w starym kościółku - nastawę stanowi tryptyk - przedstawia w polu środkowym "Wielką Świętą Rodzinę", tam u góry Bóg Ojciec a niżej za wyrzeźbioną balustradą grupa dziesięciu dorosłych osób w tym jeden mały chłopiec, niżej : po prawej Maryja z Dzieciątkiem i św. Anną a po lewej matka z czworgiem dzieci, nad tabernakulum figura św. Anny - niegdyś wisiała na sośnie.
 • królująca Maryja - w nastawie ołtarzowej w holu - łodydze sięgającej korzeniami macierzystego kościoła "oleskiej róży zaklętej w drewno", tu też sposobność podziwiania sztuki ciesielskiej i kowalstwa artystycznego w kompozycji konstrukcji i osadzeniu okna.
 • ambona - w holu po lewej - tu traktowanym jako łodyga róży - kwiatu, którego płatki tworzą kościelne kaplice - i to jest właśnie "oleska róża zamknięta w drewno" - jedyna taka w Polsce a pewnie i w świecie... - nie wiemy sami co posiadamy...
 • lipiec 1444 - i ta sosna a na niej wisiał wizerunek Świętej Anny, umieszczony tam przez księżnę Jadwigę - świątobliwą małżonkę Henryka Brodatego, do tego właśnie drzewa ostatkiem sił dobiegła pewna dziewczyna o imieniu Anna, ścigana przez zbójców - upadła na kolana, kurczowo obejmując pień sosny i ze łzami w oczach wołała o ratunek do swej patronki - i stała się dla zbójów niewidoczna, przeszli obok, ocalona wróciła do swoich rodziców...
 • w kościele dwie ambony - tu n/z po prawej - w przejściu ze starego kościoła do nowego zaś druga - n/z pod światłami pierwszego żyrandola - tj. w narożniku holu - to tak pomyślane i rozmieszczone aby pielgrzymi mieli zawsze dobry widok na kaznodzieję głoszącego kazanie.
 • kaplica Świętego Krzyża - w płatku róży, jednym z pięciu - w "oleskiej róży zaklętej w drewno" - jedynym takim kościele w Polsce, to perła drewnianej architektury sakralnej, ukochana przez mieszkańców, na szlaku pątniczym i pielgrzymkowym.
 • w płatku róży - to jest kaplica Wniebowzięcia NMP - to w "oleskiej róży zaklętej w drewno" - z XVII wieku, kościół w kształcie kwiatu róży, której łodyga ma korzenie w nawie jeszcze starszego kościółka pw. św. Anny i czerpie siły i blask z głoszonych tam modlitw.
 • pięciopłatkowa, przepiękna, wyczarowana "oleska róża zaklęta w drewno" - n/z ołtarz w jednym z płatków róży - tu w kaplicy Matki Boskiej Częstochowskiej.
 • dokumenty wizytacyjne parafii z XVIIw. donoszą iż w dniu odpustu do tego kościółka przybywało aż 10 tys. pielgrzymów i podjęto decyzję o rozbudowie i w latach 1669-70 mistrz budowniczy z Gliwic Marcin Snopek /Senepek/ wystawił część centralną kościoła złożoną z pięciu kaplic - to owe płatki kwiatu róży - " i oleska róża zaklęta w drewno" - n/z ołtarz w jednej z kaplic.
 •  
 • ambony w kościele - dwie - bo ołtarzy głównych dwa i główne nawy też dwie, n/z po lewej widzimy hol co łączy obie nawy ale i symbolizuje łodygę róży - kwiatu, którego płatki są kaplicami w kościele, łodyga ta ma tarczę korzeniową silnie ugruntowaną w nawie "starego kościoła" co pozwala czerpać siły, moc modlitw i nauki głoszone w płatkach tej róży - osobnych kaplicach.
 • belka tęczowa - umieszczona pomiędzy prezbiterium a nawą, łączy obie ściany na wys. 2m, ozdobiona jest sceną ukrzyżowania - centralnie na belce tej jest umieszczony krzyż z Chrystusem zaś po lewej stronie figura Maryi a po prawej figura św. Jana. Jest też tam przesłanie biblijne oraz wymalowana data poświęcenia kościoła - druga niedziela po Wielkanocy w 1518r.
 • wnętrze kościoła - róży, tu przed jego oświetleniem i niebie silnie zachmurzonym.
 • przed głównym ołtarzem, w prezbiterium - zawieszone są na belce tęczowej wota i tu n/z rzeźbiona w drzewie głowa jelenia z krzyżem między rogami - to ze sceny o św. Hubercie - to na pamiątkę cudownego uratowania dziewczynki spod rogów rozwścieczonego jelenia, są też inne wota - sękaty kij i tureckie kajdany, polecam lekturę przesłania.
 • za ołtarzem sosna - ta, od której dzieje tej świątyni, tu zabezpieczona przez grubą taflę szyby przed obłupywaniem - przez wieki istniało też przekonanie pielgrzymów, że kawałki drewna z tej sosny z wiarą przyłożone do bolących zębów uśmierzą skutecznie przykry ból, no a w szczególności cząstki tego drewna zabierano do domów bo traktowano jako relikwie.
 • kościół drewniany zabytkowy - odpustowy pw. św. Anny, o pięknej bryle kwiatu róży - w każdym płatku osobna kaplica, centrum róży tworzy regularny sześciobok zaś hol o długości 11 metrów połączony ze starszą częścią kościoła z 1518r. symbolizuje łodygę róży sięgającą korzeniami nawy macierzystej świątyni.
 • sosna znalazła się w obrębie kaplicy i nadal tkwi korzeniami w ziemi, z tym że poobcinano jej konary. Przez wieki pobożni pielgrzymi odcinali z pnia małe cząstki drewna, zabierając je do domu niczym relikwie. W obawie aby sosna nie uległa zniszczeniu otoczono ją długimi deskami blokując do niej w ten sposób dostęp, dziś jest eksponowana za grubą szybą - trzeba iść za ołtarz główny.

Miejscowości w najbliższej okolicy

Zobacz też noclegi w innych miejscowościach

Aktualna pogoda w tym rejonie

temp.:
-1 °C

zobacz: Pogoda Olesno

Ostatnio komentowane miejsca

 • Dobków, foto: Kościół Św.Idziego2018-01-19 13:12:24

  to nie jest Miejsce Kłodnickie

 • 5.00Ostrówek, foto: Bo nie wszystkim pomógł los Wrócić z leśnych dróg, Gdy kwitły bzy. W szczerym polu biały krzyż Nie pamięta już, Kto pod nim śpi2018-01-17 10:15:00

  sporo jeszcze takich miejsc co czas pogoda zaciera ślady

 • 4.75Ostrówek, foto: Dworzec Główny PKS Ostrówek cały ozłocony2018-01-17 10:13:34

  no i fajnie czyli można dojechać i odjechać

 • 4.50Pielnia, foto: kładka nad rzeką Pielnica - dalej na lewo : wzniesienia Beskidu Niskiego. Dla zainteresowanych tematem kładek - zapraszam do galerii mm. : Morochów, Rozpucie, Rymanów, Ulucz, Zabłotce i jeszcze raz Pielnia - tam też inna kładka.2018-01-15 18:16:48

  re - witam, niniejszym wyrażam zgodę na użycie tego zdjęcia na stronie : j/w.

 • 4.75Zgorzelec, foto: Zgorzelec.Stołówka po byłej JW 2885.2018-01-15 06:01:15

  szkoda że zlikwidowali tyle smogu dookoła

Zgłoś błąd w działaniu strony
lub podziel się z nami uwagami
na temat jej funkcjonalności

Dalej


Nowe zasady dotyczące cookies.
W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Możecie Państwo dokonać w każdym czasie zmiany ustawień dotyczących cookies.
Więcej szczegółów znajdziesz w dziale Polityka Cookies