Mapa Rymanów

(gmina Rymanów / powiat Krosno / woj. podkarpackie)

Ostatnio szukane

Ukryj margines

Zdjęcia na mapie

 • mogiły żołnierskie na cmentarzu wojennym - tu pochowani polegli na frontach I - szej i II - giej wojny światowej.
 • ze zbiorów prywatnych : dla ubogacenia przekazu z cmentarza miejscowego - jednego z najstarszych grzebalnych cmentarzy na Podkarpaciu.
 • ze zbiorów prywatnych : z wizyty u Sióstr Służebniczek NMP w Starej Wsi.
 • ze zbiorów prywatnych : z wizyty u Sióstr Służebniczek NMP w Starej Wsi.
 • to dotyczy bimy w Tarnowie - przy opisach innych zdjęć wspomniałem o niej i tu n/z jest przedstawiona tablica na niej - wyjątkowo. Tablice Przymierza - księga kabalistyczna. Szewout - święto objawienia Tory na górze Synaj, bywa również nazywane świętem pierwszych zbiorów pszenicy i owoców. Odmawiane śpiewnie modlitwy w święto Szewout zwą się hakdamot. Nauczyciel w chederze to mełamed.
 • synagoga - czasami piszą, że jest z XVII w., przetrwała wojnę, bez dachu była ale już nowy, silny położony, pobity miedzianą blachą a mury też odnowione. Od pani Milki wiemy też, że nabożeństwo poranne to szachrit a wieczorne to michna. Co ważne - niezbędne kworum do odprawienia modlitwy to dziesięciu Żydów - i ten nakaz to minjan. Żyd który przeszedł na katolicyzm to mehest a wyklęcie Żyda z tego powodu to herem. Fońki - tak Żydzi nazywali Rosjan.
 • wewnątrz synagogi - potężne cztery filary z rzeźbionymi kapitelami - niegdyś zdobione motywami liści akantu i wazonów z kwiatami - tu w środku sali dla mężczyzn. Tu była bima - a przy temacie : zapraszam do Tarnowa na Starówkę i tam pytać o bimę - też jest autentyczna. Bima to podium w środku bożnicy, na którym w czasie nabożeństw czyta się odpowiednie ustępy z Tory.
 • mezuza - na framudze drzwi prowadzących do Domu Żydowskiego - i tu akurat do Muzeum - Izby Pamięci Społeczności Żydowskiej w Rymanowie, mezuza zawiera pergaminowy zwitek z tekstem Tory - Świętej Księgi Judaizmu, mezuza bywała też na futrynach drzwi do sklepów, hoteli, restauracji, warsztatów, urzędów, szkół, mykwy - tam, gdzie mieszkali i pracowali Żydzi. Ma charakter talizmanu.
 • wewnątrz synagogi w sali modlitewnej dla mężczyzn pomiędzy filarami - tam ongiś umiejscowiona była bima - po naszemu - mównica, główne i centralne a zatem najbardziej dostojne miejsce celebrowania nabożeństw mojżeszowych, do modlitwy Żydzi - mężczyźni w soboty i święta nakładali tałes - biały szal zazwyczaj w czarne paski. Posługacz bożnicy to szames - mógł wypożyczyć modlitewnik, tałes, tefilin - za drobną opłatą.
 • ... pamięci o Żydowskiej Społeczności Rymanowa... - tu przed wojną Żydzi stanowili połowę tej społeczności a wg spisu w 1921r. pobliskie miasteczko Jaśliska liczyły 876 mieszkańców z czego 224 stanowili Żydzi zaś w Dukli - tam kahał - na 2082 mieszkańców aż 1509 było Żydami. - za : Artur Bata - "Jaśliska, dzieje miasteczka i okolic". Goj - Żydzi tak nazywali "nie - Żyda".
 • pani Malka - zaprasza nas do zwiedzania synagogi, zapraszam do opisów zdjęć - warto ! Wiemy też iż przed wojną - przed Zagładą - np. we Lwowie - pod teatrem - pejsaci kupcy żydowscy zachwalali : "Hajsy marone ! Hajsy marone! Hajsy Bobes" - co znaczyło, że "kasztany i bób były gorące" a "Gebratene fisze" - tzn. ryby świeżo smażone, były też : wędzone śledzie, placki ziemniaczane, groszek z fasolką cukrową, gotowane jajka na gorąco, świeże bajgełe, No i ? - "...nie ma jak Lwów...!"
 • "Gwiazda Dawida" - na fladze Izraela i polska flaga i my z panią Malką - Żydówką, tu w Domu Żydowskim - Muzeum, już udostępnionym do zwiedzania. Poznamy obrzędy świętowania Szabatu i Chanuki w tradycji żydowskiej, może też kiedyś będzie okazja do nauczenia się zaplatania chałki - bułki maślanej, a tymczasem tam prezentacja wystawy przedmiotów i judaików Sztetl Rymanów.
 • wydzielona - odrębna część wnętrza synagogi - tzw. strefa techniczna, tam urządzenia do wentylacji, nawietrzania i ogrzewania obiektu. Tu - w opisie - miejsce by też wymienić : sztetł oraz tzw. 3 znaki judaistyczne a to tefilin - pudełeczko na głowie mężczyzny a drugie na lewym ramieniu a są umieszczone za pomocą rzemyków, cicit - frędzle przy kamizelce, mezuza - jest w tej galerii - polecam opis, nadto : synagoga - smerdyś - sztybel.
 • drzwi do synagogi - i tu nic nie jest przypadkowe - bo widzimy umywalki i wieszaki na ręczniki - otóż Żyd przed opuszczeniem synagogi mył ręce - dokonywał ablucji, tam są kubki z dwoma uchami - trzymając za lewy uchwyt polewał rękę prawą i odwrotnie - po modlitwach duszę i serce miał oczyszczone i tu ręce też powinny - i tak też po opuszczeniu kirkutu - tam przenośne umywalki i "posługacze" ! no i ?
 • Zgromadzenie Służebniczek NMP Niepokalanie Poczętej, założone w poł. XIXw. przez bł. Edmunda Bojanowskiego, przybyło do Starej Wsi koło Brzozowa w 1863r.
 • resztki malowideł na wewnętrznych murach synagogi, tu : jednorożec - symbolizuje człowieka sprawiedliwego, poniżej inskrypcje w języku hebrajskim. Tu - n/z - możemy też podziwiać grubość murów - to 2 metry. Święto Pesach, które w diasporze trwa osiem dni, rozpoczyna się uroczystą kolacją sederową i wtedy m.in. podaje się gotowane jajko, pietruszkę, mielone orzechy z jabłkiem.
 • w synagodze - pani Malka nas przyjęła i wyjaśnia i tłumaczy. Także o tym, że chasydzi bardziej zamożni zakładali sobie oddzielne domy modlitwy, do których wstęp mieli tylko skrajni ortodoksi. Taka ekskluzywna synagoga zwała się "smerdyś", nikt poza określoną grupą czy bractwem nie miał do niej wstępu. "Sztybel" - to zaś prywatna kaplica żydowska - sala modlitwy - często dla członków całego rodu ale i np. zięciów, synowych i kumów, swatów - słowem : rodziny !
 • Kaplica Grobu Pańskiego - na Górze Kalwarii.
 • resztki malowideł na wewnętrznych murach synagogi, tu : lew - symbol potęgi i siły oraz wyzwolenia i odkupienia, widać też pod lwem inskrypcje w języku hebrajskim. - polecam też inne opisy. W okolicy chrześcijańskiej Wielkanocy Żydzi obchodzą Święto Przaśników - dla podkreślenia symbolu, jakim jest przaśny, czyli przygotowany bez zakwasu chleb, Święto Paschy - Pesach. Wtedy podaje się też chrzan - a symbolizuje on gorycz ludu pod egipską niewolą, pieczone mięso to symbol ofiary z barana w noc przed wyjściem z Egiptu.
 • resztki malowideł na wewnętrznych murach synagogi, tu : wizerunek lamparta z "Przypowieści Praojców", pod nim inskrypcje w języku hebrajskim. Jom Kipur - zwany też Dniem Przebłagań, Dniem Zmiłowania, Dniem Przebaczenia - Święto Pojednania - to jedno z największych świąt judaizmu. Dzień Jom Kipur rozpoczyna się o zmierzchu i trwa 25 godzin, w tym czasie nie wolno nic jeść ani pić, nie wolno pracować, myć się, nosić skórzanego obuwia i wykonywać wielu innych czynności będących zajmowaniem się swoją fizycznością.
 • kirkuty były dla Żydów miejscem świętym, nazywano ich "Domami Życia", "Domami Grobów", "Domami Wieczności" itp. Tu modlono się o zdrowie najbliższych. N/z powyżej - dwa ohele cadyków rymanowskich, polecam opisy innych zdjęć. Za żydowską społeczność Rymanowa w 75 rocznicę jej Zagłady w dniu 9.08.2017r. odprawiony był kadisz - msza żałobna.
 • jesteśmy w pomieszczeniach Domu Żydowskiego - Muzeum, pani Malka urządziła ekspozycje i wyjaśnia i tłumaczy - chociaż i tak trudno zrozumieć... Żydzi byli zorganizowani w gminy - kahały - tak też było w Rymanowie, była synagoga, kirkut - cmentarz, cheder czyli szkoła, mykwa - to łaźnia rytualna, rzeźnia - tam szlichta - rytualny ubój a dokonywał go szojchet, co znaczył micwot, herem, sofer, Jahwaky...
 • zdjęcia tu prezentowane są reprodukcjami tych co przed wojną - tu, w tym miasteczku robione były ale i w pobliskim Iwoniczu Zdroju - kurorcie i tak na miniaturze zdjęcia na bryczce : dwuletni Idek Stary był rok 1929, wyżej zaś Duża Frydka (sześć lat) z bratem Jehudą (cztery lata) - też w Iwoniczu - był rok 1931. Do zabawy używany był dreider - widujący bąk - sześcian z literami i stożkiem cylindrycznym. - za : "TS" 43/16.
 • byliśmy przy kaplicy na Górze Kalwarii i tu widok ze zbocza na kościół.
 • Rymanów założony został w 1376r. przez księcia Władysława Opolczyka - n/z plakieta przedstawiająca przekazanie kluczy do kościoła ze wskazaniem iż tam głoszone będzie słowo boże.
 • przy rynku - wschodnia pierzeja - tu głównym traktem do kościoła.
 • w synagodze - słuchamy, dowiadujemy się że żydowscy chłopcy - ubrani zawsze na ciemno, na głowach nosili "kaperytki" - czapki z płaskim denkiem i malutkim daszkiem, przeważnie mieli też pejsy. Niektórzy pod marynarkę wkładali miękkie, wciągane przez głowę kamizelki w czarno-białe pasy, z frędzlami. Mówiło się na nie "cycełe". Czapki mieli na głowach też podczas lekcji.
 • widok na kościół od strony cmentarza, stąd schodzić będziemy w kierunku obiektu Ochronki św. Józefa - poznajemy wszelkie zabytki miasteczka i jego dzieje.
 • Ochronka św. Józefa - pełen stylu i urody zabytkowy budynek.
 • z Góry Kalwarii widok na Rymanów.
 • kościół pw. św. Wawrzyńca - parafialny, późnobarokowy, kamienny, ufundował go w 1780r. Józef Ossoliński z Tęczyna, wojewoda wołyński, którego prochy spoczywają w kamiennym sarkofagu w krypcie kościoła.
 • Dom Zakonu Zgromadzenia Sióstr Tercjarek - cywilnych, kobiecych służb przykościelnych - domy ubogich prowadziły, ochronki dla dzieci, sierocińce i inne zadania zlecone przez kościół lub lokalne władze samorządowe - bywało, że cele były zmienne bo np. front przechodził, zarazy panowały, epidemie, dużo rannych w bojach, pozbawionych domów, ze spalonych dworów itp.
 • po 60 - ciu latach chasydzi mogli w tej synagodze modlić się - zjechali w tym celu ze świata całego - bo i z Australii, z Ameryki, z Izraela - bo w tych murach ich dziadkowie modlili się i oni co roku zjeżdżają... A warto też wiedzieć - tu - będąc w synagodze, iż u Żydów nabożeństwo poranne - to szachrit, zaś wieczorne nabożeństwo - to michna. Tak też po grecku : noc /to przy użyciu tego słowa/.
 • wewnątrz synagogi w sali modlitewnej dla mężczyzn pomiędzy filarami - tam ongiś umiejscowiona była bima - po naszemu - mównica, główne i centralne a zatem najbardziej dostojne miejsce celebrowania nabożeństw w obrządku mojżeszowym.
 • w hołdzie mieszkańcom Rymanowa i okolic - co to Żydów ratowali, sąsiadów swoich, kolegów z pracy, ze szkoły, z boiska - bo m.in. z "Zeszytu Paula" dowiadujemy się, że jeden z nich piłkarzem dobrym był i z miejsca przymusowej pracy - z "arbeits commando" zbiegł - i Niemcy go schwytali i obie nogi stracił i zmarł, Rymanów w XVIII i XIXw. był ważnym, istotnym centrum chasydyzmu.
 • ten mebel przy niszy w murach - ta mównica, ta trybuna - to wsþółczesna bima, polecam inne opisy, a tu pani Malka tłumaczy nam jeszcze co oznaczało słowo "smerdyś" - a to też bożnica jeno rangi inszej, także o tym co oznaczało słowo "sztybel" - a to prywatna kaplica żydowska - sala modlitwy - często dla członków całego rodu ale i np. zięciów, synowych i kumów, swatów - słowem : rodziny !
 • byliśmy - po uzgodnieniu terminu - przyjęci serdecznie przez panią Malkę, osobne tu podziękowania dla redakcji "Nasz Rymanów" - tam była publikacja umożliwiająca spełnienie naszych zamierzeń.
 • "Ściana płaczu" w Jerozolimie i scena modlitwy - to po lewej a po prawej Klasztor Karmelitów w Jerozolimie - i tu autor malowidła posłużył się widokówką i sądził, że maluje Pałac Dawida - ale dyrektor muzeum w Izraelu to zauważył i tak zostało i trwa - tu na resztkach malowideł na wewnętrznych murach synagogi. - za : Andrzej Potocki "W krainie górnego Wisłoka...".
 • macewy - nagrobne płyty na mogiłach żydowskich, tu - n/z pochylone ale nie należy ich pozycji poprawiać, prostować - nie należy zakłócać snu wiecznego - tak ma pozostać, tak ma trwać... Tu na kirkucie zachowało się 800 nagrobków, z czego blisko 100 macew jest w dobrym stanie. Najstarszy z 1827r. Większość nagrobków użyta została przez hitlerowców do utwardzenia i budowy dróg.
 • na kirkucie wiele zabytkowych macew, czyli stelli nagrobnych w formie pionowo ustawionych płyt kamiennych ozdobionych płaskorzeźbami i inskrypcjami. Na wielu nagrobkach - zarówno mężczyzn jak i kobiet - zostały umieszczone wizerunki jeleni, lwów, ptaków i książek - te ostatnie były symbolem pobożności.

Miejscowości w najbliższej okolicy

Zobacz też noclegi w innych miejscowościach

Aktualna pogoda w tym rejonie

temp.:
-1 °C

zobacz: Pogoda Rymanów

Ostatnio komentowane miejsca

 • 3.67Kurów Wielki, foto: Widok na kościół parafialny w Kurowie Wielkim pw. św. Jana Chrzciciela (XIV w.)2017-12-01 20:21:18

  TAM Z TEGO WZNIESIESIA NA STRONE PIOLNOCNA JEST PRZEKIEKNY WIDOK DOSLOWNIE NA WSZYSTKIE HUTY:"mie...

 • Kurów Wielki, foto: Wjazd do m. Kurów Wielki gm. Gaworzyce pow. polkowicki.2017-12-01 20:11:25

  ten kosciolek jest naprawde BARDZO PIEKNY w srodku bylem tam chrzczony za mlodu.czesto z swoja ma...

 • 2.25Kędzierzyn-Koźle, foto: Kędzierzyn-Koźle - zabytkowa śluza nr 1 na Kanale Kłodnickim2017-12-01 10:48:28

  0+0

 • 0.00Kędzierzyn-Koźle, foto: Kędzierzyn-Koźle - pawilony handlowe przy ulicy Wojska Polskiego - 0022017-12-01 10:31:17

  jedno z najlepszych zdięć z przez tego fotografa 8/10- B.K.

 • Nowosiółki, foto: eksponaty wystawiennicze: Muzeum Przyrodniczo - Łowieckie "Knieja". Tu okazy od małych ssaków i drobnych ptaków śpiewających ale też jelenie szlachetne a także duże drapieżniki jak wilki, rysie i niedźwiedzie. Jest tam też kabarga - piżmowiec z syberyjskiej tajgi, warto dopytać jak tam trafiła - nie zmarnować tej okazji / sposobności.2017-11-28 12:02:34

  żywe i wolne dodam

Zgłoś błąd w działaniu strony
lub podziel się z nami uwagami
na temat jej funkcjonalności

Dalej


Nowe zasady dotyczące cookies.
W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Możecie Państwo dokonać w każdym czasie zmiany ustawień d